আল্লাহৰ বাহিৰে তোমালোকৰ আন কোনো পৃষ্ঠপোষক আৰু সহায়ক নাইঃ মৃত ব্যক্তি,কবৰ,মাজাৰ,পীৰৰ ওচৰত সহায় নিবিচাৰিবা

Abdur Rahman Salafi -25.03.2016

আল্লাহৰ বাহিৰে তোমালোকৰ আন কোনো পৃষ্ঠপোষক আৰু সহায়ক নাই” । (কোৰআন ৯:১১৬) আৰু আমি সহায় বিচাৰি আছোঁ মৃত ব্যক্তি,কবৰ,মাজাৰ,পীৰৰ ওচৰত। . আল্লাহে কয়, “হে মানৱ! তোমালোকৰ বাবে এটা উপমা দিয়া হ’ল-মনোযোগ দি শুনা। আল্লাহক বাদ দি তোমালোকে যিবোৰক উপাস্যৰূপে মাতিবলৈ লৈছা সিহঁত আটায়ে লগ লাগি কেতিয়াও মাখি এটাও সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰে। বৰং মাখিটোৱে যদি সিহঁতৰ পৰা কোনো বস্তু কাঢ়ি নিয়ে তাকো সিহঁতে তাৰ পৰা উদ্ধাৰো কৰিAব নোৱাৰে। প্রার্থনাকাৰীয়ো দুর্বল আৰু যাক প্রার্থনা কৰা হয় সিয়ো দুর্বল। এই মানুহবিলাকে আল্লাহৰ মর্যদা যেনেদৰে বুজিব লাগে তেনেদৰে নুবুজিলে। আচলতে আল্লাহ মহা শক্তিমান,মর্যদাশালী। (কোৰআন ২২:৭৩-৭৪) . আল্লাহে আৰু কয়, “আল্লাহক এৰি সেইবোৰক আহ্বান নকৰিবা যি বোৰে তোমাৰ উপকাৰো কৰিব নোৱাৰে আৰু অপকাৰো কৰিব নোৱাৰে। এইটোৱেই হ’ল চৰম পথভ্ৰষ্টতা” (কোৰআন ২২:১২) . “সেই মানুহজনতকৈ অধিক বিভ্রান্ত আন কোন হ’ব পাৰে,যিয়ে আল্লাহৰ পৰিৱর্তে এনে কিছুমান সত্তাক প্রার্থনা কৰে যিবিলাকক কিয়ামতলৈকে প্রার্থনা কৰি থাকিলেও সিহঁতে সঁহাৰি জনাব নোৱাৰে? আনকি মানুহবিলাকে যে সিহঁতক প্রার্থনা কৰি আছে সেয়াও সিহঁতে গমকেই নাপায়। যেতিয়া সকলো মানুহক সমবেত কৰা হ’ব¸ তেতিয়া (উপাস্যবিলাক) সিহঁতৰ উপাসকবিলাক শত্রু হৈ পৰিব আৰু সিহঁতক যে উপসনা কৰা হৈছিল সেয়া সিহঁতে অস্বীকাৰ কৰিব।” (কোৰআনঃ ৪৬:৫-৬) . “তুমি কেতিয়াও মৃতবিলাকক কথা শুনাব নোৱাৰা আৰু (বধিৰ বিলাককো) তোমাৰ আহ্বান শুনাব নোৱাৰা যেতিয়া সিহঁতে পিছ দি গুচি যায়।” (কোৰআনঃ ২৭:৮০) ” জীৱিত আৰু মৃতও একে নহয়। আল্লাহে যাক ইচ্ছা কৰে তাকে শ্রৱণ কৰায়;কিন্তু (হে নবী ছাঃ) তুমি সমাধিস্থ মানুহবিলাকক শুনাব নোৱাৰা।” (কোআনঃ ৩৫:২২) ” জানি থোৱা,বিশুদ্ধ আন্তৰিক উপাসনা কেৱল আল্লাহৰহে প্রাপ্য। যিসকলে তেওঁৰ পৰিৱর্তে আনক পৃষ্টপোষক কৰি লৈছে সিহঁতে (নিজৰ এনে কার্যৰ কাৰণ দর্শাই) কয়- আমি এওঁলোকৰ উপসনা এইবাবে কৰোঁ যে এওঁলোকে আমাক আল্লাহৰ সান্নিধ্য লাভ কৰাই দিব।” (কোৰআনঃ৩৯:৩) ” সিহঁতে আল্লাহৰ বাহিৰে সেইবোৰক উপাসনা কৰে যিবোৰে সিহঁতৰ অপকাৰো কৰিব নোৱাৰে, উপকাৰো কৰিব নোৱাৰে। সিহঁতে কয়- ‘এওঁলোক আল্লাহৰ ওচৰত আমাৰ মধ্যস্ততাকাৰী। (হে মুহাম্মদ ছাঃ) সিহঁতক কোৱা- ‘তোমালোকে আল্লাহক আকাশমণ্ডল আৰু পৃথিৱীৰ এনে কোনো সংবাদ দিবা নেকি যিবিষয়ে তেওঁ নাজানে? তেওঁ অতি মহান,পৱিত্র। সিহঁতে যিবোৰৰ লগত তেওঁক অংশী কৰিছে তাতকৈ তেওঁ বহু উর্দ্ধত।” (কোৰআনঃ ১০:১৮) ” আল্লাহক বাদ দি তোমালোকে যিবিলাকক মাতা,সেইবিলাকো তোমালোকৰ দৰে আল্লাহৰ দাসহে। (কোৰআনঃ ৭:১৯৪) মহান আল্লাহক এৰি আনৰ ইবাদত কৰা তথা পীৰ-ফকীৰ, কবৰ, মাজাৰৰ ওচৰৰ পৰা কিবা বিচৰা,মান্নাত মাগা মহাপাপ অৰ্থাত্‍ শ্বিৰ্ক। . শ্বির্ক সম্পর্কে আল্লাহে কয়, “আল্লাহে তেওঁৰ লগত আনক অংশী কৰাৰ(শ্বীর্ক) গুণাহ(পাপ) ক্ষমা নকৰে। ইয়াৰ বাহিৰে আন যিকোনো গুণাহ যাক ইচ্ছা ক্ষমা কৰি দিয়ে। (কোৰআন ৪:৪৮); (৪:১১৬)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s